UNEDUCATED GUESSES

Forwarded by Susan

Recently I purchased a burger and fries at McDonalds for $3.58. The counter girl took my $4 and I pulled 8 cents from my pocket and gave it to her. She stood there, holding the nickel and 3 pennies. While looking at the screen on her register, I sensed her discomfort and tried to tell her to just give me two quarters, but she hailed the manager for help. While he tried to explain the transaction to her, she stood there and cried.

Why do I tell you this? Because the evolution in our teaching of school subjects parallels the social mores of America. The following examples are a bit exaggerated and might be humorous if not so typical of what is happening in our liberal public education system and immigration:

Teaching Math In 1950: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price. What is his profit?

Teaching Math In 1960: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is 4/5 of the price, or $80. What is his profit?

Teaching Math In 1970: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80. Did he make a profit?

Teaching Math In 1980: A logger sells a truckload of lumber for $100. His cost of production is $80 and his profit is $20 Your assignment: Underline the number 20.

Teaching Math In 1990: A logger cuts down a beautiful forest because he is selfish and inconsiderate and cares nothing for the habitat of animals or the preservation of our woodlands. He does this so he can make a profit of $20. What do you think of this way of making a living? Topic for class participation after answering the question: How did the birds and squirrels feel as the logger cut down their homes? (There are no wrong answers.)

Teaching Math In 2005: Un ranchero vende una carretera de madera para $100. El cuesto de la produccion era $80. Cuantos tortillas se puede comprar?